Reportage – inspiration sågverk Wood-Mizer
Urs och Patricia Christen – ursprungligen från Schweiz – bor sedan oktober 2021 i vackra Jämtland. På gården Strömgården 1884 Lantliv i Håsjöbyn, Bräcke kommun, driver de ett lantbruk med köttdjur (scottish highland cattle), getter, höns och bin. Dessutom erbjuder paret en semesterstuga, ställplatser och driver en kaffestuga.
Sommaren 2024 stod de inför en stor utmaning – taket behövde bytas. När de planerade budgeten insåg paret att träet ensamt nästan skulle kosta lika mycket som ett eget sågverk. Att de dessutom har skog att tillgå så valde de den hållbara lösningen och köpte ett Wood-Mizer-sågverk av oss på Bamseprodukter. Sedan dess har sågverket varit en ovärderlig hjälp.
– Vi har sågat trä både till takkonstruktionen, till påbyggnad för ladugården, till nybyggnation av en ladugård för kvigor och även till en liten bastu där vi kan koppla av efter en lång arbetsdag. Nästa projekt är att bygga ett vinterstängsel – vi är säkra på att vi även nästa sommar kommer att använda sågverket regelbundet – våra projekt tar aldrig slut, säger Patricia och Urs.
– Vi är grymt nöjda hur bra sågverket fungerar, men speciellt imponerade av den fantastiska servicen från personalen hos Bamseprodukter.
Paret har haft ett bra stöd kring hela processen att investera i ett sågverk, plus även support kring installation och sågtips när det gäller hur de använder sitt Wood-Mizer-sågverk på bästa sätt.
– Vi är grymt nöjda hur bra sågverket fungerar, men speciellt imponerade av den fantastiska servicen från personalen hos Bamseprodukter. Tack vare deras stöd har vi kunnat genomföra våra träprojekt både effektivt och hållbart, avslutar Patricia och Urs.
Vill du veta mer om deras gård och verksamhet – besök då deras hemsida stromgarden1884.se.


